Turnbarlarda Gerginlik Sorunları - Artık Sorun Değil

En deneyimli flekso operatörü bile bir turnbar kullanırken gerginlik sorunlarıyla karşılaşır. Bu genellikle, malzemenin bir nötr ekseni veya pacing yarıçapı kaymaları arasında bir fark olduğunda ortaya çıkar. Bunun nedeni, malzemenin farklı elastisite modülüne (sertlik) sahip olan veya homojen olmayan (kalınlığı boyunca tutarlı) bileşiklerden yapılmış olmasıdır.

ÖRNEK:

Basınca duyarlı malzemenin bir ön yüzü ve astar tarafı vardır. Bu malzemeyi, yüzü yukarı bakacak şekilde basarsanız ve daha sonra aynı malzemeyi astar tarafı yukarı bakacak şekilde basarsanız (görüntünün uzunluğunu ölçün) malzeme bu koşulların her birinde farklı şekilde ilerlediğinden uzunluk farkı görürsünüz.

En yaygın gözlemlerden biri, malzemenin turnbardan sonra gevşediği bir uygulamadır. İlk eylem, baskıdaki genel gerilimi yükseltmektir. Bunun amacı malzemeyi daha fazla germek/gerdirmektir, böylece çıkış tarafında daha düşük pacing hızının neden olduğu gerilimi giderme ve malzeme gerilimini kabul edilemez bir düzeye indirmek için yeterli değildir.

Bu tür sorunları analiz etmenin yolu basittir ve yalnızca standart bir şerit metre gerektirir. Bu yöntemi kullanarak, baskı operatörleri sorunun büyüklüğünü belirleyecek ve böylece baskı merdanesinin değiştirilmesi ya da sadece uygun gerilimi sağlama gibi uygun eylemin gerçekleştirilebilmesini sağlayacaktır.

Web-turnbar-mark-andy-768x1024

Süreç

Adım 1: Turnbar olmayan standart konfigürasyondaki makine ile malzemeyi baskı yüzü yukarıya (A tarafı) bakacak şekilde bir istasyon basın.

Adım 2: Malzeme gerginliğinin dengelenmesine izin verecek kadar çalıştırın, 20 tekrarı kaldırın. İlk baskı görüntüsünden sonuncuya kadar olan uzunluğu ölçün.

Adım 3: Malzemenin astar tarafına (B tarafı) basabilmeniz için söz konusu malzemeyi baskı makinesinden geçirin. Not: Turnbar'ı çalıştırmayın, sadece çözücü merdanesini çalıştırın.

Adım 4: Malzemeyi çıkarın ve 2. adımda yapılan ile aynı uzunluğu ölçün. 

Adım 5: Pacing oranını şu denklemle hesaplayın: A Tarafı¸ B Tarafı

Dikkate Alınması Gereken 4 Madde

-Malzeme, baskının merkez hattından aşağı doğru çalıştırılmalıdır.

-Malzeme ile kapatılmayan delikler, fazla basınç kaybını önlemek için kapatılmalıdır. Genel kural olarak, malzeme kenarının 1" içindeki herhangi bir delik kapatılmalıdır.

-Malzeme, turnbarların etrafına sıkıca sarılmalıdır ancak malzemeyi bardan ayrı tutmak ve böylece serbestçe kaymasını sağlamak için hava akışının bir hava yatağı oluşturmasına izin vermek için yeterli basınç olmalıdır.

- Turnbar, gözenekli malzemeler, yapışkan plastikler, folyolar ve kalın kartonlar kullanan uygulamalar için pek uygun değildir.

Turnbarlar veya diğer makine yükseltmeleri ve güçlendirmeleri hakkında teknik bir sorunuz mu var? Kendini işine adamış destek personeli ekibimiz, onlara yanıt vermek ve baskı odasında karşılaştığınız her türlü zorlukta sizinle birlikte çalışmak için hazırdır.

+