Manyetik Filtreler

Manyetik filtre kullanımı, özellikle solvent ve su bazlı mürekkep kullanımında, aniloksların korunmasında(çizilmemesinde) ve baskı kalitesine destek amaçlı çok basit ama etkin bir uygulamadır. Tedarikçi olarak her matbaa makinesinde olması gereken bir sistem olduğunu düşünüyoruz. Solvent bazlı mürekkeplere dayanıklı mıknatısı, paslanmaz çelik ve alüminyumdan imal edilen gövdesi, kolay kullanımı ve hızlı süzgeç değiştirme olanağı ile çok uzun ömürlü ve pratik bir çözümdür.In-line Manyetik Mürekkep Filtre Sistem

Temizleme alışkanlıklarınız ne kadar sık olursa olsun, yabancı ve kirletici maddeler her zaman mürekkep sisteminize karışacaktır. Bu maddeler çeşitli kaynaklardan gelebilir:

  • Solvent aktaran borular
  • Hortumların iç duvarlarına yapışmış ve beklenmedik zamanlarda serbest kalan katılaşmış mürekkep parçacıkları
  • Silindir/merdanelerden kopan seramik veya krom parçaları
  • Dr. Blade aşınmasından kaynaklı metal parçaları
  • İşletmede bulunan kağıt tozu

Hem gravur hem flekso baskıda, istenmeyen parçacıklar sıyırıcı bıçağın altında sıkışıp baskıda çizgilere, surukleme hatalarına yol açar, aniloks merdaneleri ve krom silindirleri çizebilir, atıl sureyi ve fireyi artırır. Doğru yapılan filtreleme ile bu etki ve sonuçlar önlenecektir. Gunumuzde en sık tartışılan konulardan biri aniloks merdane çizilmesidir.(anilox scoring) Tekrar kaplama/tamir, yeni aniloks merdane tedarik etme, yuksek fire ve atıl baskı suresi dolayısıyla verimliliğin duşmesi ve maliyetlerin artması aniloks çizilmesinin sonuçlarındandır. Murekkebinizin içindeki istenmeyen parçacıklar aniloks çizilmesinin başlıca sebebini oluşturmaktadır.

Clean-Flo filtreler, hatta verilen mürekkebin %100’ünün sürekli filtrelemesini yapacak şekilde in-line çalışır. İstenmeyen parçacıklar ve Dr. Blade aşınmasından kaynaklanan metalik karpitler filtre içinde hapsolur ve mürekkep sisteminizden uzaklaştırılır.

Ancak doğru filtreleme kadar kullanıcı dostu, pratik bir sistem kullanımı da çok önemlidir. Aksi halde operatör kullanımı tarafında aksaklıklar yaşanabilir. Geleneksel filtreleme sistemleri mürekkep akış debisini ve otomatik yıkama döngüsünü olumsuz etkiler. Günümüzün çabuk değişim gerektiren hızlı üretim şartlarında yetersiz kalırlar. Operatörlerce kabul görmez ve gerektiği gibi kullanılmaz. Clean-Flo filtreleri saniyelerle ölçülecek ölçüde çabuk değiştirilir ve temizlenir.

+